Knjiga mons. dr. sc. Jurja Batelje "Komunistički progon i mučeništvo blaženoga Alojzija Stepinca" u izdanju Postulature za proglašenje svetim blaženoga Alojzija Stepinca, predstavljena je u utorak 7. studenog u dvorani „Vijenac“ NPI-a. O monumentalnoj knjizi multidisciplinarnog karaktera na šesto sedamdeset sedam stranica govorili su povjesničar prof. dr. sc. Josip Jurčević i liječnica prof. dr. sc. Neda Aberle. Gospićko-senjski biskup u miru mons. Mile Bogović zbog bolesti nije nastupio u programu, ali je autoru uputio prigodnu poruku.
Na predstavljanju knjige nazočni su bili izaslanik zagrebačkog nadbiskupa preč. Marko Kovač biskupski vikar za vjernike laike u Zagrebačkoj nadbiskupiji, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zadarski nadbiskup Želimir Puljić, sisački biskup Vlado Košić, umirovljeni vojni biskup Juraj Jezerinac i umirovljeni zagrebački pomoćni biskup Valentin Pozaić, tajnik Apostolske nuncijature mons. Janusz Stanislaw Blachowiak, generalni tajnik HBK dr. Petar Palić, kao i mnogobrojni drugi uzvanici, naročito liječnici različitih grana medicine.
Prof. Jurčević, ujedno i jedan od recenzenata knjige, istaknuo je da knjiga zaokružuje cjelinu o zagrebačkom nadbiskupu bl. Alojziju Stepincu te da otkriva istinu tko su bili njegovi progonitelji i kojim su se metodama koristili kako bi uspjeli u svom naumu. "Kad se govori o suvremenom hrvatskom identitetu, stožerno mjesto zauzima bl. Alojzije Stepinac, i tek kad čitamo ovu knjigu možemo vidjeti koliko je mržnje bilo u komunističkom sustavu koji je na najzločinačkiji način prakticiran na prostoru druge Jugoslavije", rekao je prof. Jurčević.
Predgovor knjizi napisao mons. dr. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski. Napisao je da je knjiga martirologiji o blaženom Kardinalu te da kod čitatelja izaziva osjećaj kao da se radi o uzbudljivom, dokumentiranom, ovjerenom i istinitom romanom. „Za Stepinca je očito da nije 'krvno' mučeništvo u hipu, nego 'bijelo' u protoku petnaestogodišnjeg mučenja pod komunizmom, od 1945. do 1960. godine“, napisao je biskup Perić.
Prof. dr. sc. Neda Aberle u svom je izlaganju ustvrdila da su komunističke vlasti kardinala Stepinca trovale hranom priloživši toj tezi toksikološke i kemijske nalaze koji su rađeni devedesetih godina u Hrvatskoj i inozemstvu. Dr. Aberle naglasila je da se postavlja pitanje na temelju čega su jugoslavenske vlasti u službenom priopćenju mogli ustvrditi da je kardinal Stepinac pušten iz zatvora zbog "teške bolesti". „Pretpostavlja se da je nadbiskup Stepinac bio diskretno ozračen radioaktivnim tvarima, za što nemamo konkretne dokaze ali imamo svjedočenja na crkvenom sudištu. No, to ozračenje ne znači da će se osoba razboljeti, pa su za svaki slučaj dodali teške metale, što se dokazalo nakon ekshumacije direktno iz laboratorija.
K tome postoje i svjedočenja UDBI-nih agenata koji su se hvalili pred određenim osobama koje su kasnije svjedočili, da su 'imali čast' da putem hrane truju nadbiskupa Stepinca", rekla je prof. dr. sc. Aberle. Nakon ekshumacije tijela bl. Alojzija Stepinca i toksikološke analize kostiju koja je pokazala prisutnost teških metala u tijelu blaženog Nadbiskupa, dr. Aberle smatra da možemo zaključiti da se radi o nepobitnim dokazima da je kardinal Stepinac bio sustavno trovan.
Autor knjige mons. dr. sc. Batelja naglasio je kako knjiga donosi mnoštvo dokumenata koji snažno govore o progonu i mučeničkoj smrti blaženog kardinala Stepinca. „Nepobitno je da je trovanje bilo glavni uzročnik njegove bolesti i smrti", tvrdi postulator kauze blaženog Alojzija Stepinca mons. Batelja. Upravo je prezentacija dokumenata objavljenih u knjizi izazvala najveće zanimanje publike. Knjiga je podijeljena u četiri poglavlja, a donosi i DVD s podacima mjerenja koncentracije toksičnih elemenata, naročito antimona, u uzorcima sakupljenim u Krašiću i u Brezovici.
Dr. Josip Dukić, jedan od recenzenata knjige ističe da „autor Batelja piše razumljivim i jednostavnim jezikom, i svaku je tvrdnju popratio brojnim znanstvenim bilješkama tako da čitatelja ne ostavlja u zabuni ili nedoumici. Štoviše, u brojnim bilješkama navodi na daljnja istraživanja pojedinih tema, a upravo to knjizi daje veću znanstvenu vrijednost“.
Bogat program svojim pjevanjem uljepšao je Zbor sestara Služavki Malog Isusa te Bogoslovski oktet Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa.
Foto: Bernard Čović/GK